Girls Track & Field Finishes As Runner-Up At 2022 MHSAA U.P. Division 1 Finals

Girls Track & Field Finishes As Runner-Up At 2022 MHSAA U.P. Division 1 Finals

On Saturday (6/4/22), the MSHS Girls Track & Field Team traveled to Kingsford to compete in the 2022 MHSAA U.P. Track & Field Finals.  10 total schools comprised the Division 1 Girls competition.

Team Scores:

  1. Negaunee – 119.5
  2. Marquette – 98
  3. Sault Ste. Marie – 86
  4. Escanaba – 78
  5. Houghton – 60
  6. Westwood – 28
  7. Gladstone – 25.5
  8. Kingsford – 16
  9. Menominee – 11
  10. Calumet – 5

Event Winners:

  • 3200 Meter Relay – Claire Filpus, Paige Sleeman, Lily Ross, Ingrid Seagren (Houghton) – 10:19.08
  • 100 Meter Hurdles – Madison Pekrul (Negaunee) – 17.35
  • Adaptive 100 Meter Dash – Maria Velat (Houghton) – 26.56
  • 100 Meter DashBaux Truckey (Marquette) – 12.98
  • 800 Meter RelayAva Jones, Julia Ott, Siena Lingle, Baux Truckey  (Marquette) – 1:48.37
  • 1600 Meter Run Claire Filpus (Houghton) – 5:42.55
  • 400 Meter RelayAva Jones, Bella Coleman, Siena Lingle, Baux Truckey  (Marquette) – 51.99
  • Adaptive 400 Meter Dash – Maria Velat (Houghton) – 1:35.96
  • 400 Meter Dash – Ciara Ostrenga (Escanaba) – 1:00.22
  • 300 Meter Hurdles – Claire Erickson (Sault Ste. Marie) – 49.55
  • 800 Meter Run – Aubrey Johnson (Negaunee) – 2:30.44
  • Adaptive 200 Meter Dash – Maria Velat (Houghton) – 51.15
  • 200 Meter DashBaux Truckey (Marquette) – 26.51
  • 3200 Meter Run – Cassandra Gallagher (Sault Ste. Marie) – 12:36.83
  • 1600 Meter Relay – Bailey Barron, Sofia Bazzico, Ciara Ostrenga, Mari Bink (Escanaba) – 4:16.27
  • Adaptive Shot Put – Maria Velat (Houghton) – 10’0″
  • Shot Put – Eliana Juchemich (Negaunee) – 36’3.25″
  • High Jump – Faith Spiroff (Westwood) – 5’4″
  • Pole Vault – Emily Siebert (Gladstone) – 9’6″
  • Long Jump – Erika Malone (Kingsford) – 16’1.25″
  • Discus Throw – Alyssa Hill (Negaunee) – 120’2″

Full results from the 2022 MHSAA U.P. Division 1 Track & Field Finals can be found at this link.

Girls Track & Field Finishes Second At GNC Championship Meet

Girls Track & Field Finishes Second At GNC Championship Meet

On Thursday (5/26/22), the MSHS Girls Track & Field Team hosted the Great Northern Conference Championship Track & Field Meet.  All five GNC member schools participated.

Team Scores:

  • 1.  Escanaba – 137
  • 2.  Marquette – 127
  • 3.  Gladstone – 45
  • T4.  Kingsford – 22
  • T4.  Menominee – 22

Event Winners:

  • 3200 Meter Relay – Ava Gardner, Morgan Makosky, Ciara Ostrenga, Sophia Weaver (Escanaba) – 10:48.72
  • 100 Meter HurdlesHalle Graves (Marquette) – 17.85
  • 100 Meter DashBaux Truckey (Marquette) – 12.80
  • 800 Meter RelayAva Jones, Julia Ott, Siena Lingle, Baux Truckey  (Marquette) – 1:51.51
  • 1600 Meter Run Tessa Bruns (Marquette) – 6:02.84
  • 400 Meter RelayAva Jones, Bella Coleman, Siena Lingle, Baux Truckey  (Marquette) – 53.52
  • 400 Meter Dash – Ciara Ostrenga (Escanaba) – 1:02.72
  • 300 Meter Hurdles – Bailey Barron (Escanaba) – 51.82
  • 800 Meter Run – Jamisyn Bergeron (Gladstone) – 2:37.86
  • 200 Meter DashJulia Ott (Marquette) – 26.95
  • 3200 Meter RunTessa Bruns (Marquette) – 13:10.06
  • 1600 Meter Relay – Sofia Bazzico, Ava Getzloff, Bailey Barron, Ciara Ostrenga (Escanaba) – 4:17.97
  • Shot PutCora Anderson (Marquette) – 31’1″
  • High JumpJulia Ott (Marquette) – 5’2″
  • Pole Vault – Emily Siebert (Gladstone) – 9’6″
  • Long Jump – Mari Bink (Escanaba) – 15’11”
  • Discus Throw – Allison Korpi (Escanaba) – 110’2″

Full results from the meet can be found at this link.

The team will next host the Marquette County JV Meet tomorrow (Friday, 5/27/22) for those not qualifying in an individual event at the MHSAA U.P. Finals Meet in Kingsford on Saturday, June 4.

Girls Track & Field Takes Team Title At MHSAA Regional Meet

Girls Track & Field Takes Team Title At MHSAA Regional Meet

On Thursday (5/19/22), the MSHS Girls Track & Field Team hosted the MHSAA Division 1 Regional Track & Field Meet.  Five total schools were included in the regional meet.

Team Scores:

  1. Marquette – 64
  2. Sault Ste. Marie – 59
  3. Escanaba – 42
  4. Gladstone – 18
  5. Menominee – 4

Event Winners:

  • 3200 Meter Relay – Cassandra Gallagher, Isabella DeWildt, Dana Szabo, Abigail Walther (Sault Ste. Marie) – 10:38.72
  • 100 Meter Hurdles – Annabelle Fazzari (Sault Ste. Marie) – 17.78
  • 100 Meter DashBaux Truckey (MSHS) – 12.86
  • 800 Meter RelayAva Jones, Julia Ott, Siena Lingle, Baux Truckey  (MSHS) – 1:49.14
  • 1600 Meter Run Tessa Bruns (MSHS) – 5:46.07
  • 400 Meter RelayAva Jones, Bella Coleman, Siena Lingle, Baux Truckey  (MSHS) – 52.72
  • 400 Meter Dash – Ciara Ostrenga (Escanaba) – 1:01.79
  • 300 Meter Hurdles – Claire Erickson (Sault Ste. Marie) – 50.52
  • 800 Meter Run – Ciara Ostrenga (Escanaba) – 2:36.66
  • 200 Meter DashBaux Truckey (MSHS) – 26.73
  • 3200 Meter Run – Cassandra Gallagher (Sault Ste. Marie) – 12:40.58
  • 1600 Meter Relay – Bailey Barron, Sofia Bazzico, Ciara Ostrenga, Mari Bink (Escanaba) – 4:22.48
  • Shot Put – Ava Donmyer (Sault Ste. Marie) – 31’1″
  • High JumpJulia Ott (MSHS), Adrianna Getzloff (Escanaba) – 5’0″
  • Pole Vault – Emily Siebert (Gladstone) – 10’1″
  • Long Jump – Mari Bink (Escanaba) – 14’8″
  • Discus Throw – Allison Korpi (Escanaba) – 104’4″

Full results from the meet can be found at this link.

The team will next be in action on Thursday, May 26, when they host the Great Northern Conference Championships.  Field events will begin at 3:30 p.m. with running events starting at 3:45 p.m.

Girls Track & Field Takes Team Crown At Marquette County Meet

Girls Track & Field Takes Team Crown At Marquette County Meet

On Monday (5/16/22), the MSHS Girls Track & Field Team traveled to the Gwinn to take part in the Marquette County Championships.  Six high schools from within the county attended the meet.

Team Scores:

  1. Marquette – 131
  2. Negaunee – 114
  3. Ishpeming – 42
  4. Westwood – 31
  5. Gwinn – 23
  6. Republic-Michigamme – 10

Event Winners:

  • 3200 Meter RelayMonet Argeropoulos, Abigail Harma, Courtney Larson, Elisa Malherbe (MSHS) – 11:02.74
  • 100 Meter Hurdles – Madison Pekrul (NEGAUNEE) –  17.55
  • 100 Meter DashBaux Truckey (MSHS) – 12.98
  • 800 Meter RelayBrooklyn Michelin, Julia Ott, Siena Lingle, Baux Truckey (MSHS) – 1:53.32
  • 1600 Meter Run Lola Korpi (ISHPEMING) – 5:51.01
  • 400 Meter RelayArlie Kulbieda, Bella Coleman, Siena Lingle, Baux Truckey (MSHS) – 53.89
  • 400 Meter RunElisa Malherbe (MSHS) – 1:05.90
  • 300 Meter Hurdles – Madison Pekrul (NEGAUNEE) –  52.09
  • 800 Meter Run – Lola Korpi (ISHPEMING) – 2:38.72
  • 200 Meter DashBaux Truckey (MSHS) – 26.93
  • 3200 Meter Run – Lola Korpi (ISHPEMING) – 12:35.34
  • 1600 Meter Relay – Madison Pekrul, Emily Gauthier, Aubrey Johnson, Seere Helms-Gleason (NEGAUNEE) – 4:33.79
  • Shot Put – Eliana Juchemich (NEGAUNEE) – 35’2.5″
  • High Jump – Julia Ott (MSHS) – 5’2″
  • Pole Vault – Tessa Standerford (NEGAUNEE) – 8’0″
  • Long Jump – Seere Helms-Gleason (NEGAUNEE) – 15’0.5″
  • Discus Throw – Alyssa Hill (NEGAUNEE) – 109’8″

Full results from the meet can be found at this link.

The team will next be in action on Thursday, May 19, when they host the MHSAA Regional Meet.  Field events will begin at 3:30 p.m. with running events starting at 4:00 p.m.  Tickets for the meet can be purchased at this link.

Girls Track & Field Places Third At Negaunee Lions Invite

Girls Track & Field Places Third At Negaunee Lions Invite

On Friday (5/13/22), the MSHS Girls Track & Field Team traveled to the Negaunee to take part in the Negaunee Lions Invitational track meet.  10 total teams participated in the event.

Team Scores:

  1. Negaunee – 121
  2. Escanaba – 97
  3. Marquette – 88
  4. Westwood – 51
  5. Gladstone – 44
  6. Ishpeming -24
  7. Gwinn – 10
  8. Kingsford – 10
  9. L’Anse – 10
  10. Menominee – 10

Event Winners:

  • 3200 Meter Relay – Ava Gardner, Morgan Makosky, Annabelle Neumeier (ESCANABA) – 11:05.30
  • 100 Meter Hurdles – Madison Pekrul (NEGAUNEE) – 17.19
  • 100 Meter DashBaux Truckey (MSHS) – 12.83
  • 800 Meter RelayAva Jones, Julia Ott, Siena Lingle, Baux Truckey (MSHS) – 1:51.56
  • 1600 Meter Run Lola Korpi (ISHPEMING) – 5:58.03
  • 400 Meter RelayAva Jones, Bella Coleman, Siena Lingle, Baux Truckey (MSHS) – 53.39
  • 400 Meter Run – Kyra Sipe (L’Anse) – 1:03.27
  • 300 Meter Hurdles – Bailey Barron (ESCANABA) – 52.69
  • 800 Meter Run – Jamisyn Bergeron (GLADSTONE) – 2:35.79
  • 200 Meter DashJulia Ott (MSHS) – 27.12
  • 3200 Meter Run Abigail Harma (MSHS) – 13:10.00
  • 1600 Meter Relay – Ciara Ostrenga, Bailey Barron, Sofia Bazzico, Morgan Makosky (ESCANABA) – 4:28.26
  • Shot Put – Eliana Juchemich (NEGAUNEE) – 34’2″
  • High Jump – Faith Spiroff (WESTWOOD) – 5’4″
  • Pole Vault – Emily Siebert (GLADSTONE) – 9’00”
  • Long Jump – Jamisyn Bergeron (GLADSTONE) – 15’2″
  • Discus Throw – Alyssa Hill (NEGAUNEE) – 114’1″ 

Full results from the meet can be found at this link.

The team will next be in action on Monday, May 16, when they travel to Gwinn to compete in the Marquette County Meet.  Field events will begin at 3:30 p.m. with running events starting at 3:45 p.m.

Girls Track & Field Places Second Amid Large Field At Gaylord Blue Devil Classic

Girls Track & Field Places Second Amid Large Field At Gaylord Blue Devil Classic

On Friday (5/6/22), the MSHS Girls Track & Field Team traveled downstate to compete in the Blue Devil Classic hosted by Gaylord High School.  22 total schools participated in the event with teams being divided into two divisions for scoring.

Team Scores – Girls Large School:

  1. Chippewa Hills – 144
  2. Marquette – 117
  3. Grayling – 94
  4. Tawas – 79
  5. Sault Ste. Marie – 72
  6. Standish-Sterling – 60
  7. Harrison – 45
  8. Boyne City – 32
  9. Grayling – 32
  10. Mancelona -16

Top Performers from MSHS:

  • 100 MetersBaux Truckey – 12.98 – 1st Place
  • 200 MetersBaux Truckey – 26.56 – 1st Place
  • 400 Meters – Elisa Malherbe – 1:05.57 – 4th Place
  • 800 MetersMonet Argeropoulos – 2:46.86 – 8th Place
  • 1600 Meters – Tessa Bruns – 6:15.08 – 9th Place
  • 3200 Meters – Abigail Harma – 13:01.89 – 2nd Place
  • 100 Meter Hurdles – Halle Graves – 18.65 – 6th Place
  • 300 Meter HurdlesBrooklyn Michelin – 55.15 – 10th Place
  • 400 Meter RelayAva Jones, Bella Coleman, Arlie Kulbieda, Baux Truckey – 53.74 – 1st Place
  • 800 Meter RelayAva Jones, Bella Coleman, Arlie Kulbieda, Baux Truckey – 1:56.98 – 4th Place
  • 1600 Meter RelayCourtney Larson, Brooklyn Michelin, Aubree Blackburn, Elisa Malherbe – 4:36.91 – 4th Place
  • 3200 Meter RelayCourtney Larson, Abigail Harma, Elisa Malherbe, Monet Argeropoulos – 11:14.16 – 3rd Place
  • Shot PutCora Anderson – 29’9.25″ – 8th Place
  • DiscusCora Anderson – 74’11” – 15th Place
  • High JumpBella Coleman – 4’2″ – 7th Place
  • Long JumpTaylor Meister – 9’10.75″ – 31st Place

Full results from the meet can be found at this link.

The team will next be in action on Friday, May 13, when they travel to Negaunee for a multi-team meet.  Field events will begin at 3:00 p.m. followed by running events at 3:30 p.m.

Girls Track & Field Victorious At Negaunee Quad Meet

Girls Track & Field Victorious At Negaunee Quad Meet

On Tuesday (5/3/22), the MSHS Girls Track & Field Team traveled to the Negaunee for a quadrangular meet also involving teams from Gladstone and Iron Mountain.

Team Scores:

  1. Marquette – 124
  2. Negaunee – 91
  3. Gladstone – 31
  4. Iron Mountain – 10

Event Winners:

  • 3200 Meter RelayCourtney Larson, Elisa Malherbe, Abigail Harma, Monet Argeropoulos (Marquette) – 10:58.07
  • 110 Meter Hurdles – Madison Pekrul (Negaunee) –  18.19
  • 100 Meter DashBaux Truckey (Marquette) – 13.12
  • 800 Meter RelayBaux Truckey, Julia Ott, Ava Jones, Brooklyn Michelin (Marquette) – 1:55.72
  • 1600 Meter Run Marlee Plaxco (Negaunee) – 5:52.44
  • 400 Meter RelayBaux Truckey, Ava Jones, Bella Coleman, Siena Lingle (Marquette) – 54.06
  • 400 Meter Run – Seere Helms-Gleason (Negaunee) – 1:05.75
  • 300 Meter HurdlesBrooklyn Michelin (Marquette) – 55.41
  • 800 Meter Run – Jamisyn Bergeron (Gladstone) – 2:40.22
  • 200 Meter DashJulia Ott (Marquette) – 27.88
  • 3200 Meter Run Abigail Harma (Marquette) – 13:04.94
  • 1600 Meter RelayElisa Malherbe, Courtney Larson, Aubrey Blackburn, Brooklyn Michelin (Marquette) – 4:36.37
  • Shot Put – Eliana Juchemich (Negaunee) – 34’9″
  • High Jump – Julia Ott (Marquette) – 5’2″
  • Pole Vault – E. Siebert (Gladstone) – 8’6″
  • Long JumpJazzlyn Weaver (Marquette) – 15’3″
  • Discus Throw – Alyssa Hill (Negaunee) – 92’9″ 

Full results from the meet can be found at this link.

The team will next be in action on Friday, May 6, when they travel to Gaylord for the Blue Devil Classic.  Field events will begin at 1:00 p.m. with running events starting at 3:00 p.m.

Girls Track & Field Takes Second At Manistique Kiwanis Invite

Girls Track & Field Takes Second At Manistique Kiwanis Invite

On Thursday (4/21/22), the MSHS Girls Track & Field Team traveled to the central U.P. for the Manistique Kiwanis Invite.  12 total schools participated in the event.

Team Scores:

  1. Sault Ste. Marie – 129
  2. Marquette – 108
  3. Escanaba – 97
  4. Manistique – 68
  5. Bark River-Harris – 39
  6. Stephenson – 27
  7. Munising – 20
  8. Cheboygan – 17
  9. Engadine – 13
  10. Superior Central – 6
  11. Big Bay De Noc – 2
  12. Pickford – 1

Event Winners:

  • 100 MetersBaux Truckey – Marquette – 12.81
  • 200 MetersJulia Ott – Marquette – 27.23
  • 400 Meters – Kelsey Muth – Manistique – 1:05.83
  • 800 Meters – Ciara Ostrenga – Escanaba – 2:41.06
  • 1600 Meters – Cassandra Gallagher – Sault Ste. Marie – 5:59.55
  • 3200 Meters – Cassandra Gallagher – Sault Ste. Marie – 12:56.86
  • 100 Meter Hurdles – Hazel Conklin – Bark River-Harris – 18.43
  • 300 Meter Hurdles – Claire Erickson – Sault Ste. Marie – 51.92
  • 400 Meter Relay – Isabella DeWildt, Mackenzie Bell, Bella Smith, Jayla Jorgensen – Sault Ste. Marie – 54.08
  • 800 Meter RelayArlie Kulbieda, Julia Ott, Siena Lingle, Baux Truckey – Marquette – 1:54.66
  • 1600 Meter Relay – Emma Jones, Kelsey Muth, Danielle Lund, Leah Goudreau – Manistique – 4:32.24
  • 3200 Meter Relay – Cassandra Gallagher, Alyvia Lori, Dayna Szabo, Abigail Walther – Sault Ste. Marie – 11:05.95
  • Shot Put – Danielle Lund – Escanaba – 30’7″
  • Discus – Joanne Arbic – Sault Ste. Marie – 106’8″
  • High JumpJulia Ott – Marquette – 4’10”
  • Pole Vault – Sophia Wagner – Escanaba – 7’6″
  • Long JumpSiena Lingle – Marquette – 15’5″

Full results from the meet can be found at this link.

The team will next be in action on Tuesday, May 3, when they travel to Negaunee for a multi-team meet.  Both field and running events will begin at 3:30 p.m.

Maria Millado Selected As MHSCA’s Rich Tompkins Multi-Sport Athlete Of The Year

Maria Millado Selected As MHSCA’s Rich Tompkins Multi-Sport Athlete Of The Year

Belleville MI, – The Michigan High School Coaches Association, the professional organization of school coaches and athletic directors, (MHSCA) has selected Maria Millado as the Class A – Girls recipient of the 2021-22 MHSCA Rich Tompkins Multi-Sport Athlete of the Year.

The MHSCA Rich Tompkins Multi-Sport Athlete of the Year is given annually to eight total student-athletes within the state of Michigan with a male and female recipient in Class A, B, C and D.  Recipients are nominated by their school’s athletic administrator and selected based on their participation in interscholastic athletics and a letter award winner in twelve or more sports during an athlete’s high school career.  Along with their contribution to the sport, school, and community.

Millado is a four-year participant in the MSHS Volleyball, Girls Basketball and Girls Track & Field programs.

  • Volleyball Accolades:  2021 MIVCA All-Region; 2021 MIVCA “Best and Brightest” First Team; 2021 Great Northern Conference Player of the Year; set school records for Most Digs (Season), Most Blocks (Match), Most Blocks (Season) and Most Blocks (Career)
  • Girls Basketball Accolades: 2021-22 All-U.P. First Team Girls Basketball; 2021-22 GNC Player of the Year Girls Basketball; 2021-22 GNC Defensive Player of the Year Girls Basketball
  • Girls Track & Field Accolades:  2021 All-State Team; 2021 All-U.P. Team; 2021 All-Great Northern Conference Team; 2021 Division 1 U.P. Champion – 800 Meter Relay; 2021 Division 1 U.P. Champion – 400 Meter Relay

The MHSCA is a – 68-year-old association with nearly 15,000 members serving coaches & athletic administrators, and all levels as coaches in numerous high schools and junior/middle highs throughout the state. The Michigan High School Coaches Association works to promote the educational value of interscholastic athletics and the role of athletic administrators and coaches. The MHSCA are very proud to spotlight Maria Millado – a person whose work and values best mirror those of the interscholastic sports.

Full listing of student-athletes selected to receive the 2021-22 MHSCA Rich Tompkins Multi-Sport Athlete of the Year Award:

  • Class A GirlsMaria Millado, Marquette
  • Class A BoysTyler Roberts, Kalamazoo Loy Norrix
  • Class B GirlsEmma Kerkau, Frankenmuth 
  • Class B BoysBrett Peterson, Kingsley 
  • Class C GirlsJaydin Cary, Bronson 
  • Class C BoysCole Giesige, Whiteford 
  • Class D GirlsNaomi Foley, Huron Valley Lutheran 
  • Class D BoysEven Mick, Sterling Heights Parkway Christian
Girls Track & Field Wins Six Events To Outpace Field In Kingsford

Girls Track & Field Wins Six Events To Outpace Field In Kingsford

On Thursday (4/21/22), the MSHS Girls Track & Field Team had their first meet of the 2022 season when they traveled to Kingsford for a six-team meet.  Participating schools included Marquette, Kingsford, Bark River-Harris, Houghton, Stephenson and Westwood.

Team Scores:

  1. Marquette – 171
  2. Houghton – 112
  3. Bark River-Harris – 98
  4. Stephenson – 89
  5. Westwood – 30
  6. Kingsford – 20

Event Winners:

  • 3200 Meter Relay – Houghton – 11:03.31
  • 110 Meter Hurdles – H. Conklin (BRH) – 18.97
  • 100 Meter DashBaux Truckey (MQT) – 13.27
  • 800 Meter RelayAva Jones, Julia Ott, Siena Lingle, Baux Truckey (MQT) – 1:57.65
  • 1600 Meter Run I. Seagren (HOU) – 5:49.95
  • 400 Meter RelayAva Jones, Bella Coleman, Siena Lingle, Baux Truckey (MQT) – 1:57.65
  • 400 Meter Run – J. Olson (BRH) – 1:08.28
  • 300 Meter Hurdles – C. Filpus (HOU) – 56.44
  • 800 Meter Run – H. Varoni (BRH) – 2:48
  • 200 Meter DashJulia Ott (MQT) – 28.00
  • 3200 Meter Run I. Seagren (HOU) – 12:27.44
  • 1600 Meter Relay – Houghton – 4:45.72
  • Shot PutMeghan MacPhee (MQT) – 28’11.5″
  • High Jump – F. Spiroff (WW) – 4’11”
  • Pole Vault – K. Kuntze (STEP) – 7’0″
  • Long Jump – M. Hoffmeyer (BRH) – 15’6.5″
  • Discus ThrowCora Anderson (MQT) – 79’2″ 

Full results from the meet can be found at this link.

The team will next be in action on Tuesday, April 26, when they travel to Escanaba for a multi-team meet.  Field events will begin at 3:30 p.m. with running events to follow at 3:45 p.m.