Girls Cross Country Wins Team Title At Munising El Harger Invitational

Girls Cross Country Wins Team Title At Munising El Harger Invitational

On Tuesday afternoon, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams traveled to compete in the El Harger Invitational that was hosted by Munising High School at the Pictured Rocks Golf Course.  The meet included runners from 13 total schools.

Top Girls Team Scores (13 participating teams):

  1. Marquette – 26
  2. Munising – 56
  3. Negaunee – 82
  4. Stephenson – 99
  5. Gladstone – 116
  6. Kingsford – 162
  7. Escanaba – NTS
  8. Ishpeming – NTS
  9. Manistique – NTS
  10. Menominee – NTS
  11. North Central – NTS
  12. Norway – NTS
  13. Rapid River – NTS

Top 21 Girls Varsity Race Finishers:

  1. Lola Korpi – Ishpeming – 20:03.9
  2. Endla Harris – Negaunee – 20:45.3
  3. Monet Argeropoulos – Marquette – 20:47.3
  4. Ella Fure – Marquette – 20:51.8
  5. Monique Brisson – Munising – 20:56.5
  6. Tessa Bruns – Marquette – 21:14.5
  7. Attica Brandt – Menominee – 21:45.6
  8. Hattie Cota – Munising – 21:51.6
  9. Lauren Adams – Norway – 22:09.3
  10. Alisha Mabie – Escanaba – 22:11.1
  11. Annabelle Neumeier – Escanaba – 22:13.4
  12. Laynie Korpi – Ishpeming – 22:28.0
  13. Courtney Larson – Marquette – 22:28.9
  14. Faith Cappaert – Stephenson – 22:44.4
  15. Elodie Malherbe – Marquette – 22:50.2
  16. Seere Helms-Gleason – Negaunee – 23:05.3
  17. Kayela Putnam – Stephenson – 23:07.7
  18. Kayla Farnes – Gladstone – 23:20.3
  19. Julia Prunick – Munising – 23:28.9
  20. Elisa Malherbe – Marquette – 23:29.3
  21. Maija Maki-Warne – Marquette – 23:31.3

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will return to competition next Saturday, October 8, when they travel downstate to compete in the Portage Invitational.

Girls Cross Country Finishes Seventh In Spartan Invitational Division 1 Race; Fure And Argeropoulos Earn Medalist Honors

Girls Cross Country Finishes Seventh In Spartan Invitational Division 1 Race; Fure And Argeropoulos Earn Medalist Honors

On Friday afternoon (9/16/22), the MSHS Girls Cross Country Team competed in the Girls Division 1 Race at the 2022 Spartan Invitational hosted at Forest Akers East Golf Course in East Lansing.  22 total teams comprised the field in the race.

Girls Division 1 Race Team Scores:

  1. Notre Dame Academy (Toledo) – 67
  2. Bay City Western – 107
  3. Byron Center – 121
  4. Troy – 126
  5. Muskegon Mona Shores – 163
  6. Caledonia – 190
  7. Marquette – 211
  8. Lake Orion – 252
  9. Novi – 273
  10. Davison – 274
  11. Portage Northern – 274
  12. Salem – 292
  13. Battle Creek Lakeview – 305
  14. Alpena – 343
  15. Birmingham Seaholm – 412
  16. Mt. Pleasant – 431
  17. Woodhaven-Brownstown – 435
  18. Milan – 534
  19. Muskegon Reeths-Puffer – 541
  20. New Baltimore Anchor Bay – 560
  21. Mattawan – 668
  22. Lansing Everett – 733

Girls Division 1 Race Medalists (Top 30):

  1. Isabelle Becker – Bay City Western – 19:19.85
  2. Ambria Nagel – Bay City Western – 19:58.00
  3. Payton Scheffler – Woodhaven-Brownstown – 20:05.27
  4. Natalia Quigley – Caledonia – 20:08.62
  5. Audrey Hamilton – Troy – 20:16.80
  6. Sydney Law – Byron Center – 20:18.03
  7. Natalie Chryst – Notre Dame Academy – 20:21.04
  8. Olivia Stacy – Portage Northern – 20:25.72
  9. Anna Hitts – Notre Dame Academy – 20:28.72
  10. Violet Gies – Notre Dame Academy – 20:31.20
  11. Paige Mcardle – Davison – 20:34.25
  12. Anjali Kidambi – Novi – 20:35.60
  13. Cecila Conrad – Muskegon Mona Shores – 20:37.65
  14. Erica Slocum – Bay City Western – 20:38.18
  15. Lila Mae Frank – Battle Creek Lakeview – 20:39.65
  16. Emma Dickins – Alpena – 20:43.25
  17. Ellery Horness – Muskegon Mona Shores – 20:45.32
  18. Charlotte Gullion – Troy – 20:45.72
  19. Alyssa Hinton – Battle Creek Lakeview – 20:46.02
  20. Tessa Hoyt – Notre Dame Academy – 20:48.56
  21. Joelle Moore – Notre Dame Academy – 20:58.76
  22. Natalie Formsma – Byron Center – 21:04.78
  23. Destiny Douglas – Muskegon Mona Shores – 21:04.86
  24. Madelyn Fennema – Caledonia – 21:06.08
  25. Elaina Rondeau – Troy – 21:06.36
  26. Daphne Ball – Byron Center – 21:07.81
  27. Dinara Domeier – Byron Center – 21:11.48
  28. Lily Hetzel – Salem – 21:12.13
  29. Ella Fure – Marquette – 21:12.54
  30. Monet Argeropoulos – Marquette – 21:16.74

Top Finishers From MSHS:

  • 29.  Ella Fure – 21:12.54
  • 30.  Monet Argeropoulos – 21:16.74
  • 33.  Abby Harma – 21:25.10
  • 46.  Tessa Bruns – 21:58.63
  • 74.  Maija Maki-Warne – 22:36.94
  • 89.  Elodie Malherbe – 23:04.38
  • 98.  Courtney Larson – 23:15.95

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will return to competition on Tuesday, 9/27/22, when they travel to the Pictured Rocks Golf Course in Munising to compete in the El Harger Invitational.  Races are scheduled to begin at 4:00 p.m.

Girls Cross Country Places Four In Top-Five To Win Marquette County Meet

Girls Cross Country Places Four In Top-Five To Win Marquette County Meet

On Thursday afternoon, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams hosted the Marquette County Championships at Presque Isle Park in Marquette.  The meet included runners from four high schools within Marquette County.

Top Girls Team Scores (4 total participating teams):

  1. Marquette – 22
  2. Negaunee – 39
  3. Westwood – 72
  4. Ishpeming – NTS

Top 15 Girls Varsity Race Finishers:

  1. Endla Harris – Negaunee – 21:28.7
  2. Abby Harma – Marquette – 21:34.6
  3. Monet Argeropoulos – Marquette – 22:22.5
  4. Ella Fure – Marquette – 22:28.9
  5. Tessa Bruns – Marquette – 22:55.7
  6. Marlee Plaxco – Negaunee – 22:55.9
  7. Retta Boburka – Westwood – 23:30.9
  8. Laynie Korpi – Ishpeming – 23:50.9
  9. Courtney Larson – Marquette – 23:57.4
  10. Seere Helms-Gleason – Negaunee – 25:51.2
  11. Emmi Kruhak – Marquette – 25:52.4
  12. Amara Rasmussen – Negaunee – 26:47.8
  13. Emilia Hanninen – Negaunee – 27:25.7
  14. Emily Marker – Negaunee – 27:27.2
  15. Baylie Lavigne – Westwood – 28:44.0

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will return to competition next Friday, September 16, when they travel downstate to compete at the Spartan Invitational that will be held on Michigan State University’s Forest Akers East Golf Course.  The MSHS Girls will be in the “Green – Division 1” race that will begin at 4:40 p.m.

Girls Cross Country Places First At Dale Phillips Invitational

Girls Cross Country Places First At Dale Phillips Invitational

On Thursday morning, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams hosted the Dale Phillips Invitational at Presque Isle Park in Marquette.  The meet included runners from 11 total schools.

The Dale Phillips Invitational honors longtime MSHS Cross Country coach Dale Phillips.  Coach Phillips’ coaching career at MSHS began in 1977 and spanned 40 years.  In those 40 years at the helm of the boys and girls cross country programs, his teams earned a combined 48 MHSAA U.P. Cross Country titles.  Phllips is a member of the U.P. Sports Hall of Fame, MHSAA Hall of Fame and NFHS Hall of Fame.

Top Girls Team Scores (11 total participating teams):

  1. Marquette – 27
  2. Houghton – 40
  3. Hancock – 102
  4. Escanaba – 119
  5. Munising – 126
  6. Marinette – 137
  7. Stephenson – 164
  8. Kingsford – 209
  9. Ishpeming – NTS
  10. Manistique – NTS
  11. Menominee – NTS

Top 20 Varsity Race Finishers:

  1. Lola Korpi – Ishpeming – 20:51.2
  2. Tessa Rautiola – Houghton – 21:29.9
  3. Monet Argeropoulos – Marquette – 21:36.0
  4. Lily Ross – Houghton – 21:45.9
  5. Tessa Bruns – Marquette – 21:47.5
  6. Abby Harma – Marquette – 21:52.0
  7. Claire Filpus – Houghton – 22:04.2
  8. Ella Fure – Marquette – 22:19.2
  9. Monique Brisson – Munising – 22:29.6
  10. Maya Carlson – Manistique – 22:29.6
  11. Attica Brandt – Menominee – 22:48.9
  12. Courtney Larson – Marquette – 22:49.3
  13. Maylie Kilpela – Hancock – 22:50.0
  14. Annabelle Neumeier – Escanaba – 22:51.8
  15. Ayla Miller – Houghton – 23:05.2
  16. Addison Lacy – Marinette – 23:07.5
  17. Elodie Malherbe – Marquette – 23:23.2
  18. Alisha Mabie – Escanaba – 23:36.2
  19. Laynie Korpi – Ishpeming – 23:48.2
  20. Madison Kunick – Marinette – 24:01.0

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will return to competition next Thursday, September 8, when they host the Marquette County Meet at Presque Isle Park.  Races begin at 4:00 p.m. with the boys race, followed by the girls race at 4:30 p.m.

Girls Cross Country Places Five In Top-15 To Claim Queen City Invitational

Girls Cross Country Places Five In Top-15 To Claim Queen City Invitational

On Friday morning, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams hosted the Queen City Invitational at Presque Isle Park in Marquette.  The meet included runners from 11 total schools and was sponsored by Queen City Running Company.

Top Girls Team Scores (10 total participating teams):

  1. Marquette – 19
  2. Houghton – 61
  3. Munising – 99
  4. Escanaba – 109
  5. Negaunee – 109
  6. Gladstone – 153
  7. Kingsford – 192
  8. Ishpeming – NTS
  9. Newberry – NTS
  10. Westwood – NTS

Top 15 Race Finishers:

  1. Lola Korpi – Ishpeming – 20:40.0
  2. Samantha Taylor – Newberry – 20:42.8
  3. Marlee Plaxco – Negaunee – 21:02.9
  4. Monet Argeropoulos – Marquette – 21:31.9
  5. Endla Harris – Negaunee – 21:35.7
  6. Ella Fure – Marquette – 21:47.5
  7. Monique Brisson – 21:51.9
  8. Abby Harma – Marquette – 21:59.6
  9. Tessa Bruns – Marquette – 22:03.1
  10. Lily Ross – Houghton – 22:14.8
  11. Claire Filpus – Houghton – 22:41.2
  12. Courtney Larson – Marquette – 22:46.1
  13. Retta Boburka – Westwood – 22:48.4
  14. Ayla Miller – Houghton – 23:05.6
  15. Annabelle Neumeier – Escanaba – 23:14.7

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will return to competition next Thursday, September 1, when they host the Dale Phillips Invitational at Presque Isle Park.  Races begin at 11:00 a.m. with the boys varsity race, followed by the girls varsity race at 11:30 a.m. and JV races at noon.

Courtney Larson and Axel Vermaat Selected As October Student-Athletes of the Month

Courtney Larson and Axel Vermaat Selected As October Student-Athletes of the Month

Marquette Senior High School, along with Superiorland Kiwanis, are proud to announce that Courtney Larson (girls cross country) and Axel Vermaat (boys soccer) have been named as the Student-Athletes of the Month for October 2021.

Courtney Larson is a junior at MSHS and recently wrapped-up a successful season as a member of the Varsity Girls Cross Country team.

Courtney concluded her third season in the MSHS Girls Cross Country program by placing 15th in the Division 1 Girls Race at the 2021 MHSAA U.P. Cross Country Finals. Her performance helped the team to a team runner-up finish at the event. At season’s end, Courtney received All-State, Academic All-State, All-U.P. and All-Great Northern Conference accolades. She medaled in all 10 of the team’s races this season.

Academically, Courtney has a perfect 4.0 cumulative GPA and has made the honor roll each semester while also being a member of the National Honor Society. In addition, Courtney received first place honors in the 2021 Michigan Poetry Out Loud artwork contest.

In her free time, Courtney is an entrepreneur, crafter and vendor of Upper Michigan inspired artwork that is sold at local craft fairs. She attended the National Girls Who Code’s Summer Immersion Program and has also participated in Mark Rober’s Creative Engineering/Computer Programming workshop.

Axel Vermaat was a senior captain on this year’s Varsity Boys Soccer team at MSHS.

As one of 14 seniors on this year’s Varsity Boys Soccer team, Axel helped lead the group to their 14th consecutive U.P. Championship and a 21-2 record on the season.  On the field, he led the team with 18 assists and was third in scoring with 10 goals.

In addition to his role on the Varsity Boys Soccer team, Axel also participates as a member of the Varsity Boys Basketball team as well as the disc golf and ping pong clubs.  He also serves on the MSHS Student Council and is Treasurer of the National Honor Society.

In the classroom, Axel owns a 4.32 cumulative GPA, has made the honor roll each semester of his enrollment and is an AP Scholar with Distinction.  Outside of school, Axel volunteers with the maintenance of the North Country Trail and enjoys readying as well as hanging out with his friends.

Axel’s post-graduation plans are to continue his education and pursue a major in Political Science and/or Economics.

Girls Cross Country Earns Runner-Up Finish at 2021 MHSAA Cross Country Championships

Girls Cross Country Earns Runner-Up Finish at 2021 MHSAA Cross Country Championships

On Saturday afternoon, the MSHS Girls Cross Country team hosted the 2021 MHSAA U.P. Cross Country Finals at Gentz’s Homestead Golf Course in Marquette.

2021 MHSAA Division 1 Cross Country Runner-Up

Girls Division 1 Team Scores:

  1. Houghton – 52
  2. Marquette – 69
  3. Negaunee – 83
  4. Sault Ste. Marie – 94
  5. Gladstone – 124
  6. Westwood – 159
  7. Calumet – 163
  8. Escanaba – 167
  9. Kingsford – 227

Full team results from the 2021 Girls Division 1 Race can be found at this link.

Top 15 Girls Division 1 Race Finishers (All-U.P./All-State):

  1. Ingrid Seagren – Houghton – 20:51.7
  2. Cassandra Gallagher – Sault Ste. Marie – 21:05.8
  3. Claire Filpus – Houghton – 21:11.2
  4. Attica Brandt – Menominee – 21:15.7
  5. Anna Hildebrand – Sault Ste. Marie – 21:19.6
  6. Retta Boburka – Westwood – 21:19.9
  7. Kiira Berg – Calumet – 21:20.0
  8. Paige Sleeman – Houghton – 21:23.3
  9. Marlee Plaxco – Negaunee – 21:31.5
  10. Lauren Ossenheimer – Negaunee – 21:32.1
  11. Ciara Ostrenga – Escanaba – 21:44.9
  12. Monet Argeropoulos – Marquette – 21:58.6
  13. Samantha Strasler – Gladstone – 21:59.4
  14. Tessa Bruns – Marquette – 22:02.3
  15. Courtney Larson – Marquette – 22:13.1

Full results from the 2021 Girls Division 1 Race can be found at this link.

Girls Cross Country Wins 2021 Great Northern Conference Championship

Girls Cross Country Wins 2021 Great Northern Conference Championship

On Thursday afternoon, the MSHS Girls Cross Country team traveled to compete in the 2021 Great Northern Conference (GNC) Championships at the North Shore Golf Club and hosted by Menominee High School.

Girls Team Scores:

  1. Marquette – 22
  2. Gladstone – 43
  3. Escanaba – 82
  4. Kingsford – 95
  5. Menominee – NTS

Top 15 Girls Varsity Race Finishers (All-GNC Team):

  1. Monet Argeropoulos – Marquette – 22:01.6
  2. Jamisyn Bergeron – Gladstone – 22:08.6
  3. Tessa Bruns – Marquette – 22:11.3
  4. Attica Brandt – Menominee – 22:19.0
  5. Courtney Larson – Marquette – 22:30.3
  6. Samantha Strasler – Gladstone – 22:44.1
  7. Jordann Stephenson – Marquette – 22:52.0
  8. Gabby Carey – Kingsford – 22:52.3
  9. Emmi Kruhak – Marquette – 23:09.8
  10. Elodie Malherbe – Marquette – 23:23.6
  11. Lilly Karl – Gladstone – 23:41.1
  12. Ava Gardner – Escanaba – 23:48.8
  13. Lauren Sundquist – Gladstone – 23:54.7
  14. Allie Simon – Escanaba – 24:20.2
  15. Kristy Karl – Gladstone – 24:28.7

Marquette’s Zared Smith placed first in the girls junior varsity race with a time of 22:14.8.

Full meet results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will next compete at the MHSAA U.P. Cross Country Finals that will be hosted at Gentz’s Homestead Golf Course in Marquette on Saturday, October 23.  Races will begin at 11:00 a.m.

Girls Cross Country Wins At Gladstone Farmhouse Invitational

Girls Cross Country Wins At Gladstone Farmhouse Invitational

On Tuesday afternoon, the MSHS Girls Cross Country team traveled to compete in the Gladstone Farmhouse Invitational.  Seven total teams competed in the meet.

Girls Team Scores:

  1. Marquette – 23
  2. Gladstone – 37
  3. Escanaba – 78
  4. Kingsford – 108
  5. Manistique – NTS
  6. Menominee – NTS
  7. Holy Name – NTS

Top 15 Girls Race Finishers:

  1. Monet Argeropoulos – Marquette – 21:43.8
  2. Courtney Larson – Marquette – 21:58.3
  3. Jamisyn Bergeron – Gladstone – 22:07.8
  4. Samantha Strasler – Gladstone – 22:21.0
  5. Tessa Bruns – Marquette – 22:23.4
  6. Ciara Ostrenga – Escanaba – 22:30.9
  7. Attica Brandt – Menominee – 22:58.7
  8. Jordann Stephenson – Marquette – 23:01.1
  9. Elodie Malherbe – Marquette – 23:15.9
  10. Kristy Karl – Gladstone – 23:29.8
  11. Lilly Karl – Gladstone – 23:35.4
  12. Lauren Sundquist – Gladstone – 23:43.8
  13. Anna Grzelak – Marquette – 24:01.4
  14. Zared Smith – Marquette – 24:02.8
  15. Ava Gardner – Escanaba – 24:20.7

Marquette’s Emmi Kruhak placed first in the girls junior varsity race with a time of 22:47.8.

Full meet results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will next set their sights on the Great Northern Conference Championships that will be held at the North Shore Golf Club in Menominee on Thursday, October 14.  The meet includes a 4:00 p.m. EST start for the boys race and a 4:30 p.m. EST start time for the girls race.

Girls Cross Country Claims Team Title At Munising El Harger Invitational

Girls Cross Country Claims Team Title At Munising El Harger Invitational

On Tuesday afternoon, the MSHS Girls Cross Country team traveled to Pictured Rocks Golf Course in Munising to compete in the El Harger Invitational.  10 total teams competed in the meet.

Division 1 Girls Team Scores:

  1. Marquette – 27
  2. Negaunee – 41
  3. Gladstone – 82
  4. Escanaba – 90
  5. Kingsford – 129

Top 20 Overall Girls Varsity Race Finishers:

  1. Marlee Plaxco – Negaunee – 21:07.1
  2. Endla Harris – Negaunee – 21:31.4
  3. Lauren Ossenheimer – Negaunee – 21:34.4
  4. Attica Brandt – Menominee – 21:41.1
  5. Monique Brisson – Munising – 21:46.1
  6. Monet Argeropoulos – Marquette – 21:49.0
  7. Courtney Larson – Marquette – 21:52.3
  8. Ciara Ostrenga – Escanaba – 21:56.3
  9. Tessa Bruns – Marquette – 21:58.4
  10. Abby Harma – Marquette – 22:02.7
  11. Samantha Strasler – Gladstone – 22:06.8
  12. Gabby Carey – Kingsford – 22:27.2
  13. Jenna Matson – Munising – 22:28.9
  14. Elodie Malherbe – Marquette – 22:53.1
  15. Jordann Stephenson – Marquette – 22:59.2
  16. Jamisyn Bergeron – Gladstone – 23:06.3
  17. Ava Gardner – Escanaba – 23:13.5
  18. Zared Smith – Marquette – 23:13.9
  19. Seere Helms-Gleason – Negaunee – 23:17.4
  20. Hayden Buck – Menominee – 23:29.1

Marquette’s Adyson Goodney claimed first in the girls junior varsity race with a time of 22:53.7.

Full meet results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will return to competition on Tuesday, October 5, when they travel to Gladstone to compete in the Farmhouse Cross Country Invitational.  The meet includes a 4:00 p.m. start for the boys/girls JV races, a 4:30 p.m. start time for the girls varsity race and a 5:00 p.m. start for the boys varsity race.