2021 Fall Sport Registration Information and Start Dates

2021 Fall Sport Registration Information and Start Dates

Fall Sport Registration Process

  1. The fall sports registration page is now active at this link.  All students participating in a fall sport will need to complete their registration before he/she is eligible to compete.  Through the registration page, parents will be able to take care of pay-to-play fees online.
  2. MHSAA Physical Forms are available both in the high school office and by clicking here.  A physical exam conducted on/after April 15, 2021 is required for all students participating in a fall sports.  Students will not be able to begin formal practice activity until this form has been submitted to the Athletics Office.

Fall Sport Start Date and Coach Contact Information

  • Cross Country
    • First Practice DateMonday, August 9 
    • Offseason Training Opportunities (starting June 21):  Mondays-Fridays at 9:00 a.m.; 1809 W. Fair Avenue
    • Facebook Page:  “MSHS Cross Country
    • Coach ContactKyle Detmers; kdetmers906@gmail.com
  • Dance Team
    • First Practice DateMonday, August 9 
    • Summer Practice Dates:  Mondays-Thursdays from 9:00-11:00 a.m. at MAHS
    • Coach Contact: Alicia Beauchamp; abeauchamp@gmail.com
  • Football
    • First Practice DateMonday, August 9
    • Offseason Training Opportunities (starting June 14)Mondays (5:00-7:00 p.m.), Tuesdays (5:00-7:00 p.m.) and Thursdays (5:00-7:45 p.m.)
    • Facebook Page:  “2020 Marquette Redmen Football
    • Varsity Coach ContactEric Mason; ejmason7@yahoo.com
    • JV Coach ContactDemetrise Mullen; demullen@nmu.edu
    • Freshman Coach ContactJoe Levandoski; jlevandoski@mapsnet.org
  • Sideline Cheer
    • First Practice DateMonday, August 9 
    • Offseason Training Opportunities:  June 14 (facility clean-up and equipment inventory); June 17 – 10:45 a.m.-12:15 p.m.
    • Facebook Page:  “MSHS Cheer
    • Coach Contact: Bridget Johnson; bridgetjjohnson@yahoo.com
  • Boys Soccer
    • Tryout DatesAugust 9-11 at the Kaufman Sports Complex
    • Offseason Training Opportunities: July 19, 22, 26, and 29 from 4:00-5:30 p.m. at the Kaufman Sports Complex
    • Facebook Page:  “MSHS Girls & Boys Soccer
    • Coach Contact:  Dan Salmon; yooperchzhed@gmail.com
  • Girls Tennis
    • First Practice DateMonday, August 9
    • Offseason Training Opportunities:  TBD
    • Facebook Page:  “MSHS Girls Tennis
    • Coach ContactTBD
  • Volleyball
    • Tryout DatesAugust 9-11 at MSHS (Varsity – 9:00-11:00 a.m.; Freshman – 11:00 a.m.-1:00 p.m.; JV – 12:00-2:00 p.m.)
    • Offseason Training Opportunities (starting June 14):  Tuesdays from 10:00-noon (10:30-noon for Freshman) and Fridays from 9:00-11:00 a.m.
    • Facebook Page:  “Marquette Redettes Volleyball
    • Varsity Coach ContactAnn Crandell-Williams; anncrand@gmail.com
    • JV Coach ContactTracy Hruska; articatz@aol.com
    • Freshman Coach ContactDawn Kruhak; dkruhak@mapsnet.org

2021-22 Handbook and Code of Conduct – click here to view

2021-22 Pay-to-Play Policy – click here to view

Event Information for 6/5/21 U.P. Track & Field Finals at Kingsford

Event Information for 6/5/21 U.P. Track & Field Finals at Kingsford

Location:

  • Kingsford High School (431 Hamilton Ave.; Kingsford, MI 49802)

Start Time:

  • 10:00 a.m. EST (9:00 a.m. CST) start time for both field and running events.

Tickets:

  • All tickets must be purchased online through GoFan, the MHSAA’s official digital ticketing partner, at this link Tickets are $8.00 each (plus online service fee).

Live Video Stream:

  • The meet may be viewed live on the NFHS Network at this link.  Subscriptions are $10.99/month or $69.99/year.

Heat Sheets:

Live Results:

  • Live results from the meet are available through the Superior Timing website at this link.
Boys Track & Field Takes First At GNC Championships

Boys Track & Field Takes First At GNC Championships

Yesterday (5/27/21), the MSHS Boys Track & Field Team took first place at the Great Northern Conference (GNC) Championships that were hosted by Gladstone High School.

Team Scores:

  1. Marquette – 113
  2. Gladstone – 105
  3. Kingsford – 72
  4. Escanaba – 45
  5. Menominee – 16 

Top Performers:

  • 3200 Meter Relay – Colin Vanderschaaf, Cully Papin, Brady Ketzenberger, Truman Langlois (1st Place; 8:50.24)
  • 110 Meter Hurdles – Samuel Markey (3rd Place; 16.39)
  • 100 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 11.39), Owen Beauchamp (1st Place; 11.62)
  • 800 Meter Relay – Dylan King, Ben Hellman, Ausin Ridl, Kameron Karp (1st Place; 1:37.13)
  • 1600 Meter Run – Cully Papin (3rd Place; 4:50.24)
  • 400 Meter Relay – Owen Beauchamp, Trevor Simon, Austin Ridl, Kameron Karp (1st Place; 46.46)
  • 400 Meter Run – Dylan King (3rd Place; 55.31)
  • 300 Meter Hurdles – Truman Langlois (2nd Place; 43.98)
  • 800 Meter Run – Colin Vanderschaaf (2nd Place; 2:02.49), Cully Papin (3rd Place; 2:10.18)
  • 200 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 23.75)
  • 3200 Meter Run – Carson Vanderschaaf (1st Place; 9:49.53), Luke Janofski (3rd Place; 11:10.27)
  • 1600 Meter Relay – Dylan King, Lamb Ngafeeson, Truman Langlois, Austin Ridl (1st Place; 3:43.02)
  • Discus Throw – Cayden Dahlin (2nd Place; 108’0″)

Full results from the meet can be found on the Superior Timing website at this link.

Boys Track & Field Claims MHSAA Division 1 Regional Title

Boys Track & Field Claims MHSAA Division 1 Regional Title

Yesterday (5/20/21), the MSHS Boys Track & Field Team served as host to the MHSAA Division 1 Regional Championships.  The top four competitors and relay teams in each event qualified for the MHSAA U.P. Finals that will be held at Kingsford High School on Saturday, June 5.

Team Scores:

  1. Marquette – 71
  2. Gladstone – 60
  3. Sault Ste. Marie – 22
  4. Escanaba – 19
  5. Menominee – 13 
  6. Manistique – 2

Top Performers & U.P. Finals Qualifiers:

  • 3200 Meter Relay – Cully Papin, Colin Vanderschaaf, Carson Vanderschaaf, Truman Langlois (1st Place; 8:45.36)
  • 110 Meter Hurdles – Samuel Markey (3rd Place; 16.60), Lamb Ngafeeson (4th Place; 17.25)
  • 100 Meter Dash – Owen Beauchamp (1st Place; 11.68), Kameron Karp (2nd Place; 11.71)
  • 800 Meter Relay – Ben Hellman, Dylan King, Ausin Ridl, Lincoln Sager (1st Place; 1:37.15)
  • 1600 Meter Run – Colin Vanderschaaf (1st Place; 4:38.98), Carson Vanderschaaf (4th Place; 4:43.83)
  • 400 Meter Relay – Owen Beauchamp, Trevor Simon, Austin Ridl, Kameron Karp (1st Place; 45.37)
  • 400 Meter Run – Lincoln Sager (1st Place; 52.36)
  • 300 Meter Hurdles – Truman Langlois (3rd Place; 43.10), Lamb Ngafeeson (4th Place; 44.18)
  • 800 Meter Run – Colin Vanderschaaf (3rd Place; 2:05.37), Cully Papin (4th Place; 2:07.57)
  • 200 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 23.48), Lincoln Sager (2nd Place; 24.18)
  • 3200 Meter Run – Carson Vanderschaaf (1st Place; 10:14.24)
  • 1600 Meter Relay – Dylan King, Lamb Ngafeeson, Truman Langlois, Lincoln Sager (1st Place; 3:38.36)
  • High Jump – Tyranon Dahlin (4th Place; 5’10”)
  • Long Jump – Tyranon Dahlin (2nd Place; 20’7.5″), Owen Beauchamp (3rd Place; 20’4.5″)
  • Shot Put – Cayden Dahlin (4th Place; 34’3″)
  • Discus Throw – Cayden Dahlin (2nd Place; 125’7″)

Full results from the meet can be found on the Superior Timing website at this link.

Boys Track & Field Wins Marquette County Meet

Boys Track & Field Wins Marquette County Meet

Yesterday (5/17/21), the MSHS Boys Track & Field Team hosted the Marquette County Meet.  The team used its quality and depth to distance themselves from the competition.

Team Scores:

  1. Marquette – 171
  2. Negaunee – 80
  3. Ishpeming – 52
  4. Republic-Michigamme – 24
  5. Westwood – 17
  6. Gwinn – 2

Top Performers:

  • 3200 Meter Relay – Carson Vanderschaaf, Brady Ketzenberger, Colin Vanderschaaf, Truman Langlois (1st Place; 8:39.19)
  • 110 Meter Hurdles – Samuel Markey (1st Place; 16.72), Lamb Ngafeeson (3rd Place; 16.98)
  • 100 Meter Dash – Owen Beauchamp (1st Place; 11.63), Kameron Karp (2nd Place; 11.68), Max Dawson (3rd Place; 11.70)
  • 800 Meter Relay – Ben Hellman, Lincoln Sager, Ausin Ridl, Max Dawson (1st Place; 1:37.37)
  • 1600 Meter Run – Cullen Papin (3rd Place; 4:57.85)
  • 400 Meter Relay – Owen Beauchamp, Kameron Karp, Austin Ridl, Max Dawson (1st Place; 44.90)
  • 400 Meter Run – Lincoln Sager (1st Place; 52.25), Dylan King (2nd Place; 55.18)
  • 300 Meter Hurdles – Truman Langlois (1st Place; 42.27), Lamb Ngafeeson (3rd Place; 44.87)
  • 800 Meter Run – Colin Vanderschaaf (1st Place; 2:05.92), Carson Vanderschaaf (2nd Place; 2:07.82)
  • 200 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 23.43), Lincoln Sager (3rd Place; 24.14)
  • 3200 Meter Run – Cadin Cahill (3rd Place; 11:55.42)
  • 1600 Meter Relay – Dylan King, Kai Chouinard, Lamb Ngafeeson, Lincoln Sager (1st Place; 3:50.21)
  • High Jump – Tyranon Dahlin (1st Place; 6’02”), Trejon Dahlin (2nd Place; 5’8″)
  • Pole Vault – Jeffrey Ingram (2nd Place; 10’6″)
  • Long Jump – Tyranon Dahlin (2nd Place; 19’9″), Owen Beauchamp (3rd Place; 19’5″)
  • Discus Throw – Cayden Dahlin (1st Place; 120’11″)

Full results from the meet can be found on the Superior Timing website at this link.

The team will next be in action on Thursday, May 20, when they host the MHSAA Division 1 Regional Meet.  Field events will begin at 3:30 p.m. with running events to follow at 3:45 p.m.  Tickets for the event must be purchased online at this link.

Video Stream Information for 5/17/21 Marquette County Track Meet

Video Stream Information for 5/17/21 Marquette County Track Meet

Today’s Marquette County Track Meet (3:30 p.m. field events start; 3:45 p.m. running events start) can be viewed on live video stream through these means:

NFHS Network:

A subscription to the NFHS Network is required to watch the live stream of MHSAA athletic events. To subscribe, visit our home page on the NFHS Network (https://www.nfhsnetwork.com/schools/marquette-senior-high-school-marquette-mi) or www.tinyurl.com/REDspn.

Then, click “Subscribe” in the upper right hand corner and indicate that you support Marquette Senior High School. When you support us, we receive a share of the revenue.

Subscriptions are $10.99/month or $69.99/year.  With each account, three computers may log on to the live stream concurrently.

Live results from the meet will be available through the Superior Timing website at www.superiortiming.com.

Boys Track & Field Takes First at Negaunee Lions Meet; New School Record Set In 400 Meter Relay

Boys Track & Field Takes First at Negaunee Lions Meet; New School Record Set In 400 Meter Relay

The MSHS Boys Track & Field team traveled to Negaunee last Friday (May 14) to compete, along with eight other schools, in the Negaunee Lions Invitational.

Team Scores:

  1. Marquette – 131
  2. Gladstone – 81.5
  3. Kingsford – 55
  4. Negaunee – 30
  5. Escanaba – 27
  6. L’Anse – 12
  7. Westwood – 9.5
  8. Ishpeming – 6
  9. Gwinn – 1

Top Performers:

  • 3200 Meter Relay – Carson Vanderschaaf, Colin Vanderschaaf, Brady Ketzenberger, Truman Langlois (1st Place; 8:43.62)
  • 110 Meter Hurdles – Samuel Markey (3rd Place; 16.58), Lamb Ngafeeson (5th Place; 16.89)
  • 100 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 11.38), Owen Beauchamp (2nd Place; 11.44), Max Dawson (3rd Place; 11.55)
  • 800 Meter Relay – Ben Hellman, Tucker Welch, Ausin Ridl, Lincoln Sager (2nd Place; 1:38.72)
  • 1600 Meter Run – Colin Vanderschaaf (1st Place; 4:42.07), Carson Vanderschaaf (3rd Place; 4:43.97), Luke Janofski (4th Place; 5:13.30)
  • 400 Meter Relay – Owen Beauchamp, Kameron Karp, Austin Ridl, Max Dawson (1st Place; 44.73; NEW SCHOOL RECORD)
  • 400 Meter Run – Lincoln Sager (1st Place; 52.17), Dylan King (3rd Place; 55.73)
  • 300 Meter Hurdles – Truman Langlois (2nd Place; 42.74)
  • 800 Meter Run – Colin Vanderschaaf (2nd Place; 2:16.13), Adam White (3rd Place; 2:18.47), Brady Ketzenberger (4th Place; 2:19.28)
  • 200 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 23.38), Max Dawson (2nd Place; 23.87)
  • 3200 Meter Run – Carson Vanderschaaf (1st Place; 10:06.82), Luke Janofski (4th Place; 11:04.25), Adam White (5th Place; 11:29.67)
  • 1600 Meter Relay – Dylan King, Truman Langlois, Lincoln Sager, Colin Vanderschaaf (2nd Place; 3:42.48)
  • High Jump – Trejon Dahlin (5th Place; 5’6″)
  • Long Jump – Owen Beauchamp (3rd Place; 19’1.5″)
  • Discus Throw – Cayden Dahlin (2nd Place; 119’1″)

The team will next be in action later today (May 17) when they host the Marquette County Meet.  Field events will begin at 3:30 p.m. with running events to follow at 3:45 p.m.

Boys Track & Field Wins Five-Team Meet at Negaunee

Boys Track & Field Wins Five-Team Meet at Negaunee

The MSHS Boys Track & Field team traveled to Negaunee on Tuesday (May 4) to compete in a five team meet hosted by Negaunee High School.  Other participating schools included Gladstone, Houghton, Iron Mountain and Negaunee.

Team Scores:

  1. Marquette – 114.5
  2. Gladstone – 109
  3. Negaunee – 54
  4. Houghton – 53.5
  5. Iron Mountain – 22

Top Performers:

  • 3200 Meter Relay – Truman Langlois, Cully Papin, Brady Ketzenberger, Carson Vanderschaaf (1st Place; 9:02.61)
  • 110 Meter Hurdles – Samuel Markey (3rd Place; 16.44), Lamb Ngafeeson (4th Place; 17.84)
  • 100 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 11.56), Owen Beauchamp (2nd Place; 11.75)
  • 800 Meter Relay – Ben Hellman, Tucker Welch, Ausin Ridl, Kameron Karp (2nd Place; 1:39.47)
  • 1600 Meter Run – Cullen Papin (2nd Place; 4:54.63), Luke Janofski (5th Place; 5:10.28)
  • 400 Meter Relay – Owen Beauchamp, Kameron Karp, Trevor Simon, Austin Ridl (1st Place; 46.06)
  • 400 Meter Run – Dylan King (2nd Place; 57.01), Tucker Welch (5th Place; 1:01.57)
  • 300 Meter Hurdles – Truman Langlois (2nd Place; 44.14), Samuel Markey (4th Place; 46.63), Lamb Ngafeeson (5th Place; 47.56)
  • 800 Meter Run – Colin Vanderschaaf (1st Place; 2:08.61), Cullen Papin (3rd Place; 2:18.53)
  • 200 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 23.87), Austin Ridl (2nd Place; 24.63)
  • 3200 Meter Run – Luke Janofski (4th Place; 11:18.72)
  • 1600 Meter Relay – Dylan King, Jeffery Ingram, Truman Langlois, Colin Vanderschaaf (1st Place; 3:49.06)
  • High Jump – Trejon Dahlin (T-4th Place; 5’3″)
  • Long Jump – Owen Beauchamp (2nd Place; 18’9″)
  • Discus Throw – Cayden Dahlin (2nd Place; 109’0″)

The team will next be in action when they travel to Escanaba High School on Friday, May 7, for a meet beginning at 3:30 p.m.

Boys Track & Field Takes First Place at Manistique Kiwanis Invite

Boys Track & Field Takes First Place at Manistique Kiwanis Invite

The MSHS Boys Track & Field team traveled to Manistique on Friday (April 30) to compete, along with seven other U.P. schools at the Manistique Kiwanis Invitational.

Team Scores:

  1. Marquette – 194
  2. Escanaba – 93.5
  3. Pickford – 82
  4. Newberry – 39.5
  5. Gwinn – 36
  6. Manistique – 29
  7. St. Ignace – 26
  8. Munising – 23

Top Performers:

  • 3200 Meter Relay – Cullen Papin, Braden Ketzenberger, Truman Langlois, Peyton Osborne (2nd Place; 9:25)
  • 110 Meter Hurdles – Samuel Markey (1st Place; 16.28), Lamb Ngafeeson (3rd Place; 17.99)
  • 100 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 11.50), Owen Beauchamp (2nd Place; 11.53)
  • 800 Meter Relay – Benjamin Hellman, Tucker Welch, Austin Ridl, Lincoln Sager (1st Place; 1:43.15)
  • 1600 Meter Run – Cullen Papin (1st Place; 5:09), Luke Janofski (4th Place; 5:19)
  • 400 Meter Relay – Owen Beauchamp, Kameron Karp, Trevor Simon, Austin Ridl (1st Place; 45.87)
  • 400 Meter Run – Lincoln Sager (1st Place; 53.14), Dylan King (3rd Place; 57.61)
  • 300 Meter Hurdles – Truman Langlois (1st Place; 43.72), Lamb Ngafeeson (4th Place; 48.49), Samuel Markey (5th Place; 49.13)
  • 800 Meter Run – Cullen Papin (2nd Place; 2:15), Peyton Osborne (3rd Place; 2:20)
  • 200 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place; 23.75), Tucker Welch (6th Place; 26.45)
  • 3200 Meter Run – Luke Janofski (3rd Place; 11:37), Adam White (4th Place; 11:41), Drew White (5th Place; 11:59)
  • 1600 Meter Relay – Dylan King, Peyton Osborne, Truman Langlois, Lincoln Sager (1st Place; 3:46)
  • High Jump – Trejon Dahlin (2nd Place; 5’3″)
  • Pole Vault – Jeffrey Ingram (1st Place; 10’0″)
  • Long Jump – Owen Beauchamp (2nd Place; 19’0″)
  • Discus Throw – Cayden Dahlin (1st Place; 107’8″)

Click here for full meet results.

The team will next be in action when they travel to Negaunee High School on Tuesday, May 4, for a meet beginning at 3:30 p.m.

Boys Track & Field Victorious In Triangular Meet With Houghton and Negaunee

Boys Track & Field Victorious In Triangular Meet With Houghton and Negaunee

The MSHS Boys Track & Field team had its first meet of the 2021 season yesterday (April 22) when they hosted Houghton and Negaunee in a triangular meet.

Team Scores:

  1. Marquette – 99.5
  2. Houghton – 39
  3. Negaunee – 36.5

Top Performers:

  • 3200 Meter Relay – Cullen Papin, Braden Ketzenberger, Truman Langlois, Peyton Osborne (1st Place)
  • 110 Meter Hurdles – Samuel Markey (1st Place), Lamb Ngafeeson (3rd Place)
  • 100 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place), Owen Beauchamp (2nd Place), Max Dawson (3rd Place), Austin Ridl (4th Place)
  • 800 Meter Relay – Benjamin Hellman, Trejon Dahlin, Austin Ridl, Lincoln Sager (1st Place)
  • 1600 Meter Run – Colin Vanderschaaf (1st Place), Carson Vanderschaaf (2nd Place)
  • 400 Meter Relay – Owen Beauchamp, Kameron Karp, Trevor Simon, Max Dawson (1st Place)
  • 400 Meter Run – Lincoln Sager (1st Place), Dylan King (3rd Place), Hobey Manson (4th Place)
  • 300 Meter Hurdles – Truman Langlois (1st Place), Lamb Ngafeeson (2nd Place)
  • 800 Meter Run – Colin Vanderschaaf (1st Place), Cullen Papin (3rd Place)
  • 200 Meter Dash – Kameron Karp (1st Place)
  • 3200 Meter Run – Carson Vanderschaaf (1st Place)
  • 1600 Meter Relay – Peyton Osborne, Samuel Markey, Truman Langlois, Lincoln Sager (1st Place)
  • High Jump – Tyranon Dahlin (1st Place), Trejon Dahlin (T-3rd Place)
  • Pole Vault – Hobey Manson (4th Place)
  • Long Jump – Owen Beauchamp (1st Place), Tyranon Dahlin (2nd Place), Austin Ridl (4th Place)
  • Shot Put – Cayden Dahlin (3rd Place)
  • Discus Throw – Cayden Dahlin (3rd Place)

Click here for full meet results.

The team will next be in action when they travel to Manistique High School on Friday, April 30, for a meet beginning at 4:00 p.m.