Boys Cross Country Wins 2020 Division 1 U.P. Championship

Boys Cross Country Wins 2020 Division 1 U.P. Championship

The MSHS Boys and Girls Cross Country Teams hosted the MHSAA Division 1 U.P. Cross Country Finals on Saturday morning at Presque Isle Park in Marquette.

Boys Team Scores (click here for PDF):

  1. Marquette – 38
  2. Sault Ste. Marie – 47 
  3. Houghton – 69
  4. Gladstone – 97
  5. Menominee – 142
  6. Escanaba – 162
  7. Westwood – 163

Top 20 Finishers:

  1. Jaron Wyma – Sault Ste. Marie – 17:19
  2. Eric Weiss – Houghton – 17:32
  3. Carson Vanderschaaf – Marquette – 17:40
  4. Derek Douglas – Escanaba – 17:36
  5. Colin Vanderschaaf – Marquette – 17:50.0
  6. Luke Janofski – Marquette – 17:50.0
  7. Lincoln Sager – Marquette – 18:05
  8. Cody Aldridge – Sault Ste. Marie – 18:06
  9. Riley Eavou – Sault Ste. Marie – 18:14
  10. Giovanni Mathews – Gladstone – 18:16
  11. Branden Peterson – Houghton – 18:18
  12. Drew Hughes – Gladstone – 18:20
  13. Hunter Walther – Sault Ste. Marie – 18:26
  14. Jake Sullivan – Houghton – 18:32.0
  15. Davin Evans – Houghton – 18:32.0
  16. Jonathan Willis – Sault Ste. Marie – 18:35
  17. Peyton Osborne – Marquette – 18:36.1
  18. Brady Ketzenberger – Marquette – 18:36.6
  19. Cully Papin – Marquette – 18:43
  20. Hunter Shepeck – Menominee – 18:56

Full 2020 Boys Division 1 U.P. Cross Crountry Race Results available at this link.

Boys Cross Country Claims 2020 Great Northern Conference Championship

Boys Cross Country Claims 2020 Great Northern Conference Championship

The MSHS Boys and Girls Cross Country Teams hosted the Great Northern Conference Championships on Thursday afternoon at Presque Isle Park in Marquette.

Boys Team Scores (click here for PDF):

  1. Marquette – 25
  2. Gladstone – 44
  3. Menominee – 77
  4. Escanaba – 92
  5. Kingsford – No Team Score

Top 15 Finishers:

  1. Drew Hughes – Gladstone – 17:31.9
  2. Carson Vanderschaaf – Marquette – 17:31.9
  3. Colin Vanderschaaf – Marquette – 17:35
  4. Luke Janofski – Marquette – 17:39
  5. Giovanni Mathew – Marquette – 18:04
  6. Derek Douglas – Escanaba – 18:12
  7. Lincoln Sager – Marquette – 18:29
  8. Lucas Hughes – Gladstone – 18:36
  9. Cully Papin – Marquette – 18:41
  10. Brady Ketzenberger – Marquette – 18:51
  11. Luke Ruble – Kingsford – 19:05
  12. Cadin Cahill – Marquette – 19:15
  13. Landen Clausen – Menominee – 19:22
  14. Blake Krouth – Gladstone – 19:41
  15. Hunter Shepeck – Menominee – 19:45

Full Boys Varsity Race Results available at this link.

In the Boys Junior Varsity Race, Marquette’s Drew White took first place with a time of 19:10.  Click here for full results from the Boys Junior Varsity Race.

Boys Cross Country Dominates At Gladstone Barnyard Invitational

Boys Cross Country Dominates At Gladstone Barnyard Invitational

The MSHS Boys and Girls Cross Country Teams traveled to Gladstone on Monday afternoon to compete in the Gladstone Barnyard Invitational.

Boys Team Scores (click here for PDF):

  1. Marquette – 21
  2. Gladstone – 47
  3. Menominee – 105
  4. Rapid River – 143
  5. Munising – 143
  6. Stephenson – 146
  7. Norway – 178
  8. Manistique – 188
  9. North Central – 223
  10. Kingsford – No Team Score

Top 15 Finishers:

  1. Carson Vanderschaaf – Marquette – 17:25
  2. Drew Hughes – Gladstone – 17:30
  3. Luke Janofski – Marquette – 17:46
  4. Lincoln Sager – Marquette – 17:59
  5. Giovanni Mathews – Gladstone – 18:11
  6. Colin Vanderschaaf – Marquette – 18:37
  7. Cully Papin – Marquette – 18:39
  8. Ismael Hernandez – Rapid River – 18:40
  9. Brady Ketzenberger – Marquette – 18:41
  10. Lucas Hughes – Gladstone – 18:47
  11. Peyton Osborne – Marquette – 19:02
  12. Blake Krouth – Gladstone – 19:12
  13. Nick Singer – Munising – 19:31
  14. Landen Clausen – Menominee – 19:33
  15. Nick Sandahl – Menominee – 19:50

Full Boys Varsity Race Results available at this link.

In the Boys Junior Varsity Race, Marquette’s Cadin Cahill took first place with a time of 19:11.  Click here for full results from the Boys Junior Varsity Race.

Boys Cross Country Wins Team Title At Munising El Harger Invitational

Boys Cross Country Wins Team Title At Munising El Harger Invitational

On Tuesday afternoon, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams traveled to Pictured Rocks Golf Club for the El Harger Invitational that was hosted by Munising High School.

Top Boys Team Scores (10 total participating teams):

  1. Marquette – 28
  2. Ishpeming – 57
  3. Gladstone – 62

Top Boys Varsity Race Finishers:

  • 2nd Place – Carson Vanderschaaf – 17:09
  • 3rd Place – Colin Vanderschaaf – 17:14.31
  • 4th Place – Luke Janofski – 17:14.81
  • 8th Place – Lincoln Sager – 17:58
  • 9th Place – Peyton Osborne – 17:59
  • 10th Place – Cully Papin – 18:03
  • 11th Place – Brady Ketzenberger – 18:05
  • 16th Place – Adam White – 18:43

Top Boys JV Race Finishers:

  • 1st Place – Cadin Cahill – 18:40
  • 2nd Place – Corbin Grim – 19:36
  • 3rd Place – Chase Stahl – 20:45
  • 4th Place – James Kreag – 21:15
  • 6th Place – Sam Markey – 21:30

The MSHS Cross Country Teams will return to competition on Monday, October 5th, when they travel to Gladstone for the Braves’ Barnyard Classic.  Races in Gladstone start at 4:00 p.m.

MSHS School Spirit Face Masks for Sale

MSHS School Spirit Face Masks for Sale

Show your school spirit at upcoming home athletics events by purchasing an MSHS face mask with the Marquette “Block M” logo on it!

Masks are available for $10/mask and come in both black and red (see picture below).  Material is a breathable 100% polyester with sublimated logo and elastic ear straps (one size fits all).

All proceeds to go benefit MSHS boys and girls athletics teams.

To purchase, contact the MSHS Athletics Department at atiseo@mapsnet.org or 906-225-5362.

Boys Cross Country Takes First Place At Competitive Kingsford Invite

Boys Cross Country Takes First Place At Competitive Kingsford Invite

The MSHS Boys and Girls Cross Country Teams traveled to Iron Mountain City Park on Tuesday afternoon to compete in the Kingsford Flivver Invitational.

Boys Team Scores:

  1. Marquette – 28
  2. Houghton – 59
  3. Gladstone – 67
  4. Menominee – 124
  5. Escanaba – 148
  6. Stephenson – 163
  7. Negaunee – 177
  8. Rapid River – 189
  9. Norway – 219
  10. West Iron County – 238

Top 15 Finishers:

  1. Carson Vanderschaaf – Marquette – 17:46
  2. Drew Hughes – Gladstone – 17:49
  3. Eric Weiss – Houghton – 18:04
  4. Colin Vanderschaaf – Marquette – 18:16.1
  5. Luke Janofski – Marquette – 18:16.5
  6. Branden Peterson – Houghton – 18:46
  7. Jonah Nordine – Ewen-Trout Creek – 18:50
  8. Derek Douglas – Escanaba – 18:52
  9. Peyton Osborne – Marquette – 19:03
  10. Lucas Hughes – Gladstone – 19:07.0
  11. Cully Papin – Marquette – 19:07.4
  12. Hunter Shepeck – Menominee – 19:11
  13. Davin Evans – Houghton – 19:15
  14. Brady Ketzenberger – Marquette – 19:17
  15. Blake Krouth – Gladstone – 19:24

Full Boys Varsity Race Results available at this link.

In the Boys Junior Varsity Race, Marquette’s Adam White took first place with a time of 19:47.  Click here for full results from the Boys Junior Varsity Race.

Boys Cross Country Wins At Marquette County Championships

Boys Cross Country Wins At Marquette County Championships

On a beautiful day at Presque Isle Park, Marquette County high schools gathered to compete at the Marquette County Championship Cross Country Meet.  Competing schools included MSHS, Ishpeming, Negaunee, Republic-Michigamme and Westwood.

Boys Team Scores:

  1. Marquette – 19
  2. Ishepming – 40
  3. Westwood – 90
  4. Westwood – 101
  5. Republic-Michigamme – N/A

Top 15 Finishers:

  1. Carson Vanderschaaf – Marquette – 17:23
  2. Jordan Longtine – Ishpeming – 17:56
  3. Luke Janofski – Marquette – 18:02
  4. Truman Langlois – Marquette – 18:10
  5. Peyton Osborne – Marquette – 18:14
  6. Lincoln Sager – Marquette – 18:18
  7. Silas Broberg – Ishpeming – 18:22
  8. Joseph King – Ishpeming – 18:27
  9. Colin Vanderschaaf – Marquette – 18:36
  10. David Liimatta – Ishpeming – 18:40
  11. James Dank – Negaunee – 18:48
  12. Brady Ketzenberger – Marquette – 18:49
  13. Preston Gauthier – Ishpeming – 18:50
  14. Parker Gauthier – Ishpeming – 18:51
  15. Levi Giroux – Ishpeming – 18:57

Full Boys Varsity Race Results available at this link.

In the Boys Junior Varsity Race, Marquette’s Cully Papin took first place with a time of 18:22.  Click here for full results from the Boys Junior Varsity Race.

Boys Cross Country Takes First Place at Dale Phillips Invitational

Boys Cross Country Takes First Place at Dale Phillips Invitational

On a cool yet sunny day in Marquette at Presque Isle, 17 schools competed at the Dale Phillips Invitational.  The day included six total races with Boys/Girls Varsity races taking place for Division 1 and Division 2/3 schools as well as Boys/Girls Junior Varsity races.

Boys Division 1 Team Scores:

  1. Marquette – 19
  2. Houghton – 58
  3. Escanaba – 85
  4. Menominee – 99
  5. Westwood – 127
  6. Negaunee – 152

Top 15 Finishers:

  1. Carson Vanderschaaf – Marquette – 17:44
  2. Colin Vanderschaaf – Marquette – 17:51
  3. Derek Douglas – Escanaba – 17:57
  4. Truman Langlois – Marquette – 18:18
  5. Luke Janofski – Marquette – 18:22
  6. Branden Peterson – Houghton – 18:40
  7. Lincoln Sager – Marquette – 18:49
  8. Brady Ketzenberger – Marquette – 18:57
  9. Cully Papin – Marquette – 19:09.3
  10. James Dank – Negaunee – 19:09.6
  11. Eric Weiss – Houghton – 19:13
  12. Evan Labyak – Houghton – 19:25
  13. Landen Clausen – Menominee – 19:27
  14. Davin Evans – Houghton – 19:42
  15. Cyrus Hamlin – Houghton – 19:48

Full Division 1 Boys Varsity Race Results available at this link.

In the Boys Junior Varsity Race, Marquette’s Peyton Osborne took first place with a time of 18:50.  Click here for full results from the Boys Junior Varsity Race.

Click here for the full results from the Division 2/3 Boys Varsity Race.

Boys Cross Country Starts Season Fast at Marquette Earlybird Invite

Boys Cross Country Starts Season Fast at Marquette Earlybird Invite

On Friday morning, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams welcomed six teams to Presque Isle Park for the Marquette Earlybird Invite and the first competition for the 2020 season.  Both the boys and girls teams competed well in the 5K races and showed off a solid training base to start the season.

No team scores were kept at this friendly competition and offered participating schools a chance to evaluate runners early in the season.  Schools in attendance were Escanaba, Gladstone, Ishpeming, Kingsford, Marquette, Negaunee and Westwood.

Top 15 Boys Varsity Finishers:

  1. Carson Vanderschaff – Marquette – 17:48
  2. Drew Hughes – Gladstone – 17:52
  3. Colin Vanderschaff – Marquette – 17:54
  4. Truman Langlois – Marquette – 18:07
  5. Luke Janofski – Marquette – 18:10
  6. Derek Douglas – Escanaba – 18:27
  7. Lucas Hughes – Gladstone – 18:36
  8. Jordan Longtine – Ishpeming – 18:50
  9. David Liimatta – Ishpeming – 18:57
  10. Lincoln Sager – Marquette – 19:06
  11. James Dank – Negaunee – 19:08
  12. Peyton Osborne – Marquette – 19:21
  13. Blake Krouth – Gladstone – 19:30
  14. Adam White – Marquette – 19:34
  15. Wyatt Madden – Gladstone – 19:58
Fall 2020 Registration Information and Start Dates

Fall 2020 Registration Information and Start Dates

Fall Sport Registration Process

  1. The fall sports registration page is now active. All students participating in a fall sport will need to complete their registration before he/she is eligible to compete.  Through the registration page, parents will be able to take care of pay-to-play fees online.  Click here for the fall sports registration page.
  2. MHSAA Physical Forms are available both in the high school office and by clicking here.  Students must submit their physician-signed physical form to the high school office prior to participating in a fall sport!  As a reminder, this requirement has been waived for the 2020-21 school year for all students with a valid physical form on file (students will still need to complete the MHSAA Annual Sports Health Questionnaire Form).  Click here for more information on this important change to the physical form requirement for 2020-21.

Fall Sport Tryouts and Start Date Information (updated as information becomes available; schedules available at this link)

  • Cross Country
    • First Practice DateWednesday, August 12; 9:00 a.m. at the MSHS Football Field
    • Coach ContactKyle Detmers; detmersk@yahoo.com
  • Football
    • First Practice DateMonday, August 10; 4:00-6:00 p.m. at the MSHS Football Field (ALL TEAMS)
    • Varsity Coach ContactEric Mason; ejmason7@yahoo.com
    • JV Coach ContactDemetrise Mullen; demullen@nmu.edu
    • Freshman Coach ContactJoe Levandoski; jlevandoski@mapsnet.org
  • Dance Team
    • Tryout DatesMonday-Wednesday, August 10-12; 10:00-12:00 p.m. at the MSHS Football Field
    • Click here for tryout information.
    • Coach ContactAlicia Beauchamp; abeauchamp@gmail.com
  • Fall Sideline Cheer
    • First Practice DateMonday, August 10
    • Coach ContactsEliisa Gladwell; emgladwel@gmail.com and Bridget Johnson; bridgetjjohnson@yahoo.com
  • Boys Soccer
    • Tryout DatesWednesday-Friday, August 12-14 from 5:00-7:00 p.m. at the Kaufman Sports Complex
    • Parent Information MeetingTuesday, August 11 at 6:00 p.m. at the Kaufman Sports Complex Pavilion
    • Coach ContactDan Salmon; yooperchzhed@gmail.com
  • Girls Tennis
    • First Practice Date/TimeWednesday, August 12; 9:00 a.m. at the MSHS Tennis Courts
    • Coach ContactDerek Sandstrom; dsandstrom@mapsnet.org
  • Volleyball
    • Tryout Dates/TimesWednesday-Friday, August 12-14; Frosh – 9:00-11:00 a.m., JV – 12:00-2:30 p.m., Varsity – 5:00-7:30 p.m. (Wednesday & Thursday), 3:00-5:30 p.m. (Friday) 
    • Tryout Location:   All sessions to be held in the MSHS Main Gymnasium; enter through Auxiliary Gym Entrance (masks required for entry/exit)
    • Varsity Coach ContactAnn Crandell-Williams; anncrand@gmail.com
    • JV Coach ContactTracy Hruska; articatz@aol.com
    • Freshman Coach ContactDawn Kruhak; dkruhak@mapsnet.org

2020-21 Handbook and Code of Conduct – click here to view

2020-21 Pay-to-Play Policy – click here to view